A început Școala Familiei la Arad!
7 aprilie 2017
București: încep înscrierile pentru Cursul Complet Școala Familiei
27 aprilie 2017

Tabără Miclăușeni (jud. Iași) 17-22 iulie 2017

Şcoala Familiei vă cheamă în tabără! Părinți, copii & adolescenți

Unde? La castelul Miclăușeni (jud. Iași) – perioada 17-22 iulie 2017

Beneficiari: părinți și copii.

Ce îți oferim în această tabără?

• Conștientizarea importanței familiei, asumarea luptei pentru întărirea ei și crearea unei tradiţii în organizarea de tabere tematice care să pună în valoare familia.
  • Lărgirea comunității Școlii Familiei.
  • Vom vorbi despre subiecte de interes din viața familiei: comunicare și gestionarea conflictelor, problematica adolescenței, cum educăm caracterul copiilor noștri, cum se formează dependențele la copii și tineri, ce impact au ecranele în dezvoltarea copiilor, despre alimentația sănătoasă și educația sexuală și altele pe care le vom detalia celor interesați.
  • Crearea unui spaţiu în care un număr de maxim 40 de copii/tabară din țară să intre în contact și împreună să participe la atelierele si seminariile pregatite. Toate activităţile copiilor se vor desfăşura prin intermediul atelierelor de lucru (pictură și desen, creaţie, muzică) a seminariilor, discuţiilor și se va urmări punerea în valoare a potențialului creator al copiilor.
  • Adolescenții participanți se vor bucura de vacanța cu părinții lor și vor avea parte și de un program independent de aceștia. Am pregătit o serie de module de dezvoltare personală pentru această perioadă frumoasă dar tumultoasă a vieții copiilor noștri: adolescența.
  • Toate atelierele de lucru vor fi gestionate astfel încât toţi participanţii la tabără să fie implicaţi în activităţi în intervalul orar destinat acestora. Modalităţile de organizare a activităţilor în vederea realizării acestora vor fi următoarele:
    • Întrebări adresate participanților în momentul înscrierii cu privire la temele de interes, astfel încât desfășurătorul taberei să acopere cât mai multe din temele solicitate.
    • Sesiuni de deschidere, prezentare; sesiuni de închidere.

Atelierele părinților se vor desfășura în paralel cu atelierele copiilor cu vârste între 6-11 ani;

• Proiecții filme tematice.
  • Discuţii interactive în grup restrâns;
  • Excursii / drumeții (pe familii și/sau pentru fiecare grupă de vârstă)
  • Jocuri de echipă (fotbal, basket) în vederea creării unui spirit de echipă şi a unei coeziuni de grup.
  • Păstrarea amintirii unei întâlniri de suflet, în care ȘCOALA FAMILIEI să  deschidă importante punţi de legătură între copii, tineri și părinți din toată țara.

Locație

Condiții de cazare

Cazare 3*, camere de 1, 2 și 3 paturi cu baie proprie, sala conferițe

Pachet de baza: cazare 4 nopti, pensiune completa, 6 ateliere SF/pers.            750 Ron

Pachet complet: cazare 5 nopti, pensiune completa, 6 ateliere SF/pers.            850 Ron

(ultima zi este rezervata excursiei in zonă și este opțională )

Ce se întâmplă în taberele noastre?

• Părinţii participă la atelierele Şcoala Familiei (subiecte legate de viaţa de familie).
  • Copiii (de minim 6 ani) participă la ateliere de dezvoltare personală, arte plastice și muzică.
  • Adolescenţii participă la module de dezvoltare personală.
  • Timp de calitate cu familia, excursii cu grupul, jocuri, seri speciale.

Note

• Cei care au participat la taberele/atelierele anterioare vor avea avea parte de module noi.
  • Nu este inclus transportul.
  • Sunt incluse toate consumabilele si gustarile.
  • Responsabilitatea copiilor aparține părinților.
  • Este necesar aviz epidemiologic pentru copii.
  • Există două variante de meniu (cu carne și fară carne)
  • Copiii mai mici de 4 ani, care dorm cu părinții în pat plătesc 50% masa, plus costul activităților dar trebuie supravegheați de către părinți pe toată durata taberei.
  • Programul detaliat se va prezenta la începutul taberei.

Iulia Țoța

eMail: Iulia@TLCom.ro

telefon: +4 0741.308.867

Câteva gânduri ale participanților din alte tabere (Bușteni iarnă 2017)

(dați scroll stânga sau dreapta pentru următoarea mărturie)
  • Am avut parte de o experiență minunată, așa cum mi-am închipuit, dar nu m-am așteptat. Programul a fost foarte încărcat. Suntem foarte obosiți dar nu aș fi renunțat la nimic. Aș dori anual să existe un week-end vara, pt a ne întâlni cu foștii participanți împreună, dar și cu formatorii, de fiecare dată în altă locație.
  • Plec acasă cu experiențe noi, exemple de viață, informații despre un sti de viață sănătos, încrederea că se pot depăși obstacole și că atitudinea și ascultarea au un rol esențial
  • Plec din această tabără cu exemple pozitive, confirmări că ceea ce simt și fac este bine, idei și recomandări de pus în practică pentru a îndrepta ce nu fac bine, modele de adulți și copii de la care mă pot inspira pe viitor, bucurie că am participat, mulțumire pentru fericirea și implicarea copilului în tabără.
  • Mi-a plăcut la această tabără că am întâlnit oameni cu aceleași valori din a căror experiență, atitudine și comportament am învățat.
  • Mi-au plăcut exemplele practice, sunt mult mai valoroase decât teoria, pentru mine personal.

Înscrie-te în această tabără cu linkul de mai jos!

Tabără castelul Miclăușeni (jud. Iași)